Jak złożyć reklamację
Wszystkie reklamacje dotyczące produktów lub serwisu internetowego możesz złożyć:
- pisemnie na adres: WRK Sławomir Winkiel, ul. Juliusza Słowackiego 55/1, 60-521 Poznań;
- w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: info@altovolare.com.
Co napisać w reklamacji
Zaleca się podanie w opisie reklamacji:
- informacji i okoliczności dotyczących przedmiotu reklamacji, w szczególności rodzaju i daty wystąpienia nieprawidłowości lub braku zgodności z umową;
- żądania sposobu doprowadzenia do zgodności z umową lub oświadczenia o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy lub innego roszczenia;
- danych kontaktowych składającego reklamację – ułatwi to i przyspieszy rozpatrzenie reklamacji.
Wymogi podane powyżej mają formę jedynie zalecenia i nie wpływają na skuteczność reklamacji złożonych z pominięciem zalecanego opisu reklamacji.
W razie zmiany podanych danych kontaktowych przez składającego reklamację w trakcie rozpatrywania reklamacji, zobowiązany jest on do powiadomienia o tym Sprzedawcy.
Do reklamacji mogą zostać załączone przez składającego reklamację dowody (np. zdjęcia, dokumenty lub produkt) związane z przedmiotem reklamacji.
Możemy także zwrócić się do składającego reklamację z prośbą o podanie dodatkowych informacji lub przesłanie dowodów (np. zdjęcia), jeżeli ułatwi to i przyspieszy rozpatrzenie reklamacji przez nas.
Kiedy otrzymasz odpowiedź na reklamację
Sprzedawca ustosunkuje się do reklamacji niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia jej otrzymania.
Gdzie znajdziesz regulacje prawne dotyczące reklamacji
Podstawa i zakres odpowiedzialności za zgodność produktu z umową są określone powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności w:
- Kodeksie Cywilnym,
- Ustawie o Prawach Konsumenta,
- Ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).
Mamy dwa rodzaje odpowiedzialności za zgodność produktu z umową:
- ustawową Sprzedawcy – wynikającą z przepisów prawa (nie można jej wyłączyć w przypadku konsumentów);
- umowną (np. gwarancja) – dodatkowa odpowiedzialność, mająca zastosowanie, gdy produkt objęty jest gwarancją (np. producenta). Szczegóły znajdują się w karcie gwarancyjnej lub innym dokumencie gwarancyjnym.
Szczegółowe przepisy w zależności od rodzaju produktu i daty umowy:
- Do 31 grudnia 2022 r. – rzeczy ruchome: Kodeks cywilny (art. 556–576), w szczególności w zakresie rękojmi za wady fizyczne lub prawne.
- Od 1 stycznia 2023 r. – rzeczy ruchome (w tym z elementami cyfrowymi): Ustawa o Prawach Konsumenta (art. 43a–43g).
- Od 1 stycznia 2023 r. – treści/usługi cyfrowe oraz rzeczy będące nośnikiem treści cyfrowej: Ustawa o Prawach Konsumenta (art. 43h–43q), również dotyczy umów zawartych wcześniej, jeśli dostawa nastąpiła po tej dacie.